help! w/ conversion

Questions and answers on how to convert things from one unit or system to another

Moderator: convert-me.com

help! w/ conversion

Postby morgan » Sat Sep 16, 2006 10:52 am

What conversion factor could be used to determine how many pounds of apples could be bought for $6.00 if one pound of apples costs $0.79?

I can't seem to get the correct answer.... Anyone know it?
morgan
 

Postby Dirtman » Sat Sep 16, 2006 5:16 pm

Divide $6 by the cost per pound. 6 / 0.79 = 7.59.

You can buy 7.59 pounds of apples for $6.00.
Dirtman
Expert
 
Posts: 574
Joined: Sat Jan 21, 2006 2:04 pm
Location: California


Return to How to convert?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

Our Privacy Policy       Cooking Measures Converter       Metric conversions