math conversion can't figure this on out

Try to post your problem here, there is a chance, someone clever will help you.

Moderator: convert-me.com

math conversion can't figure this on out

Postby sabrina01 » Tue Mar 09, 2010 8:52 am

Albert bought 14 gallons of gas that is sold for 108.5 cents per liter. How much did he spend on gas?
sabrina01
 

Re: math conversion can't figure this on out

Postby Dirtman » Sun Mar 14, 2010 1:33 pm

sabrina01 wrote:Albert bought 14 gallons of gas that is sold for 108.5 cents per liter. How much did he spend on gas?


First, convert gallons to liters, then multiply by cost/liter ($1.085)

There is 3.7854 liters in 1 gallon
Dirtman
Expert
 
Posts: 574
Joined: Sat Jan 21, 2006 2:04 pm
Location: California

Re: math conversion can't figure this on out

Postby Ken Chevy » Sun Oct 24, 2010 8:57 pm

sabrina01 wrote:Albert bought 14 gallons of gas that is sold for 108.5 cents per liter. How much did he spend on gas?


Using Dirtman's reply, take: $1.085 per liter x 3.8754 liters per gallon = $4.1072 cost per gallon

$4.1072 per gallon x 14 gallons - or about $57.50 cost for 14 gallons.

Here in Salem, Oregon, USA I just gassed up with Regular gas @ $2.939 per gallon on Friday.
User avatar
Ken Chevy
competent
 
Posts: 57
Joined: Mon Sep 26, 2005 11:22 am
Location: Salem, OR, USA


Return to Other math problems

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

Our Privacy Policy       Cooking Measures Converter       Metric conversions