calculate cost

Try to post your problem here, there is a chance, someone clever will help you.

Moderator: convert-me.com

calculate cost

Postby cost » Sat Jul 18, 2009 7:42 am

Material - 4"(W) x 8ft(L) Price $1.60pftr. What is the method to calculate cost per sqft. Thanks
cost
 

Re: calculate cost

Postby Dirtman » Sat Jul 18, 2009 9:58 am

cost wrote:Material - 4"(W) x 8ft(L) Price $1.60pftr. What is the method to calculate cost per sqft. Thanks


Define pftr?

If it's $1.60 per 8 ft long piece:
(4"/12") * 8 ft = 0.333 ft * 8 ft = 2.664 ft2
$1.60/2.664 ft2 = $0.60 ft2

If it's $1.60 per ft:
(4"/12") * 1 ft = 0.333 ft * 1 ft = 0.333 ft2
$1.60 / 0.333 ft2 = $4.80 ft2
Dirtman
Expert
 
Posts: 574
Joined: Sat Jan 21, 2006 2:04 pm
Location: California


Return to Other math problems

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron

Our Privacy Policy       Cooking Measures Converter       Metric conversions